Protetyka

Protetyka

Korony, mosty, protezy, wkłady, licówki… Uzupełnień protetycznych potrzebujemy wtedy, gdy mamy własne zęby, lub brak nam zębów – jednego, kilku, lub wielu.

Współpracujemy z dobrymi pracowniami protetycznymi do których wysyłamy precyzyjne cyfrowe skany wykonane nowoczesnym skanerem wewnątrzustnym zamiast tradycyjnych wycisków. Taki sposób, plus cyfrowe – komputerowe projektowanie i przygotowanie prac protetycznych oraz kosmetycznych takich jak korony, mosty i licówki, daje bardzo dużą dokładność i bardzo wysoką jakość uzupełnień oraz mniejszą ilość przymiarek niż technika tradycjna.

Zarezerwuj wizytę

Korony

Jeżeli chcesz poprawić wygląd swojego zęba, albo funkcję gryzienia (jest przebarwiony, „połatany” lub na przykład ma nieładny kształt) możesz zrobić sobie koronę. Trzeba do tego oszlifować własny ząb i technik robi w pracowni koronę naśladującą własny ładny ząb (jakby czapeczkę na ten oszlifowany). Masz do wyboru kilka rodzajów tych uzupełnień.

Najładniejsze są: 
– korona licowana porcelaną
– korona porcelanowa pełnoceramiczna
– korona z kompozytu bezmetalowa (policeram) wzmocniona wkłónami
– korona na cyrkonie

Zarezerwuj wizytę

Mosty

Jeżeli brakuje Ci jednego lub więcej zębów dobrym rozwiązaniem jest założenie mostu. Jest to uzupełnienie cementowe na stałe na własnych zębach. Aby założyć most trzeba mieć przynamniej kilka swoich zębów. W zależności od ilości uzupełnianych braków trzeba oszlifować (oczywiście w znieczuleniu jeśli ząb jest żywy) własne zęby. Stomatolog wycisk i technik w pracowni robi most. Zwykle – szczególnie przy większych pracach, konieczna jest jeszcze przymiarka mostu.

Rodzaje mostów w zależności od materiału jak i korony mogą być:
– licowane porcelaną (ładne i mocne)
– bezmetalowe (bardzo ładne do niewielkich braków)
– licowane porcelaną na cyrkonie (bardzo kosmetyczne, a jednocześnie mocne)

Zarezerwuj wizytę

Wkłady koronowe

Są robione na podobnych zasadach jak korony lecz nie szlifuje się zęba od zewnątrz ale wcementowuje się je w środek. Na przykład zamiast bardzo dużej plomby. Są oczywiście białe i dopasowuje się je do koloru zęba. Aby je zrobić potrzeba najczęściej dwie wizyty.

Zarezerwuj wizytę

Wkłady koronowo-korzeniowe

Robi się je najwcześniej wtedy gdy ząb jest zniszczony ale ma zdrowy, przeleczony kanałowo korzeń. Potrzebne są wtedy aby dobrze trzymała się korona lub most. Mogą być metalowe lub białe (acetal).

Protezy wyjmowane

Protezy wyjmowane trzymają się na własnych zębach za pomocą klamer zatrzasków, oraz siłą przylegania na błonie śluzowej.

Rodzaje protez:

Akrylowe częściowe i całkowite – częściowe gdy brakuje części zębów a całkowite gdy nie ma żadnego zęba. Są to najtańsze protezy robione z akrylu (różowy lub przezroczysty). Jedyne finansowane przez NFZ. Są stosowane przez bardzo wiele osób często ze względu na cenę. Do wykonania takiego uzupełnienia potrzebnych jest kilka wizyt (najczęściej cztery).

Elastyczne i półelastyczne – są to bardzo wytrzymałe, ładne i wygodne wyjmowane uzupełnienia brakujących zębów. Nie ma w nich metalowych elementów. Mogą być jako uzupełnienia częściowe lub całkowite (wtedy tylko półelastyczne). Mogą być jako protezy szkieletowa bez metalu bardzo nowoczesne. Niektóre rodzaje mogą być podścielane miękką warstwą.

Rodzaje protez elastycznych i półelastycznych:
– nylonowa (najbardziej elastyczna) na protezy częściowe
– acetalowa na protezy częściowe, szkieletowe, bez metalu, oraz całkowite
– pro-flex z miękką podściółką, szczególnie dobra przy sporych brakach na dole, może być z miękką wyściółką

Zalety:
– nie trzeba szlifować zębów
– nie ma metalowych elementów np. klamer
– są wytrzymalsze od protez akrylowych szczególnie na pęknięcia
– mogą imitować brakujące dziąsła ważne w przypadku zębów z mocno odsłoniętymi korzeniami
– są tańsze niż most podobnej wielkości

Wady:
– są wyjmowane
– są droższe niż proteza akrylowa
– do niektórych rodzajów nylonowa) ewentualnie podścielenie lub dostawienie zęba jest dość trudne i kosztowne

Protezy szkieletowe tradycyjne

Mają metalowy szkielet, trzymają  się na własnych zębach mocnymi klamrami, mogą szynować własne rozchwiane zęby. Wada – metalowe klamry mogą być widoczne ale zamiast nich można zrobić zatrzaski.