Sedacja

Sedacja – czyli uspokojenie, jest to procedura złagodzenia napięcia i niepokoju dzięki obniżeniu aktywności układu nerwowego, ale z zachowaniem świadomości. W efekcie pacjent czuje się „zrelaksowany” i lepiej znosi zabieg, dodatkowo pozostaje w kontakcie z personelem medycznym i pamięta przebieg procedury.

W naszym gabinecie stosuje się tzw. sedację wziewną, czyi podanie leków uspokajających przez drogi oddechowe, stosuje się w tym celu mieszaninę tlenu i podtlenku azotu, znanego jako gaz rozweselający. Sedacja NIE jest znieczuleniem ogólnym i nie ma działania znieczulającego, a tylko wyciszający, ale dzięki temu można z większym komfortem dla pacjenta podać znieczulenie miejscowe. 

znieczulenie poprzez sedacje wziewną

Sedacja podtlenkiem azotu zmniejsza również odruch wymiotny. Jeśli pacjentem jest niespokojne dziecko, powinno współpracować choćby o tyle żeby chciało oddychać przez maseczkę, która jest założona na nos. Jednorazową maseczkę można też zakupić wcześniej i wziąć do domu, aby wcześniej przyzwyczaić dziecko.

Trzeba pamiętać, że w związku z tym, że podczas zabiegu pacjent oddycha nosem, przeciwskazaniem do zabiegu jest katar i „zatkany” nos.

Jest to bezpieczna procedura, zawsze sprawdzamy przed zabiegiem czy nie ma któregoś z rzadkich przeciwskazań, pacjenci w trakcie czują się na ogół bardzo rozluźnieni, dorośli np. mówią o efekcie jak po kilku lampkach „prosecco” czy innego alkoholu, dlatego nazywany jest gazem rozweselającym. 

Zarezerwuj wizytę