Endodoncja

Gdy bakterie dostaną się do środka zęba – miazgi (tzw. nerw) lub wręcz pod ząb i pojawi się silny ból lub opuchlizna to zwykle konieczne jest leczenie kanałowe. Polega ono na usunięciu zakażonej miazgi ze środka zęba – z komory i kanałów, zdezynfekowaniu tych miejsc i wypełnieniu odpowiednim materiałem. Czasem konieczne jest założenie innych leków do kanałów przed ich ostatecznym wypełnieniem.

Część osób obawia się leczenia kanałowego, w związku z tym wyjaśnię:
Często bywa tak, że leczenie kanałowe wcale nie wymaga znieczulenia, bo nic nie boli. Dzieje się tak, gdy miazga zrobiła się już całkiem martwa i po prostu nie ma już w środku nic wrażliwego. Gdy jednak miazga jest wrażliwa, zwykle leczymy w znieczuleniu, tak aby zapewnić pacjentowi komfort. Czasem można też założyć tzw. „truciznę”, aby przy następnej wizycie nie bolało.

A jeśli ząb jest wrażliwy na ciepło i zimno, a nie widać w nim próchnicy?
Zwykle mamy wtedy do czynienia z tzw. nadwrażliwymi zębami. Często wtedy odsłonięte szyjki zębów (miejsca gdzie korzeń przechodzi w koronę zęba). Takie miejsca wymagają przeważnie zastosowania specjalnego lakieru, czasami wystarczy jednorazowy zabieg, lecz w wielu przypadkach konieczna jest kilkukrotna wizta.

Zarezerwuj wizytę