Strach u dzieci

Co robić, aby dzieci nie bały się wizyty u dentysty?

Przede wszystkim, zanim wybierzesz się do gabinetu, zastanów się nad Twoim nastawieniem (oraz Twoich najbliższych). Pamiętaj, że Ty i Twoja rodzina podświadomie możecie przekazywać swoje nastawienie do gabinetu dziecku.

Zadbaj więc, aby było pozytywne. Jeśli się boisz – poproś kogoś, kto się nie obawia, o rozmowę na ten temat z Twoim dzieckiem. Pamiętaj też, że dobry przykład jest lepszy od tysiąca słów!

Nigdy i pod żadnym pozorem nie strasz dziecka dentystą (ani żadnym innym lekarzem). Wielokrotnie byłam świadkiem tego, jak rodzice mówili do niecierpliwiących się dzieci coś w rodzaju: „bądź grzeczna, bo pani dentystka wyrwie Ci zęba” lub „bądź grzeczny, bo pan doktor zrobi Ci zastrzyk”, a potem byli zdziwieni: „dlaczego moje dziecko boi się dentysty?”. Pamiętaj, aby przedstawić gabinet i dentystę w pozytywnym świetle.

dentofobia u dzieci

Bardzo ważna jest pierwsza wizyta w gabinecie. Najlepiej zaplanować ją, gdy dziecko nie ma nic pilnego do leczenie, czy nawet m wszystkie zdrowe ząbki, najlepszy jest wiek 2,5 – 5 lat (gdy ma próchnicę – to lepiej wcześniej). Należy wybrać odpowiedni, miły gabinet, najlepiej pójść wcześniej samemu lub zapytać znajomych, którzy mają dzieci, a następnie umówić się na wizytę adaptacyjną. Zwykle wtedy dentysta pokazuje maluchowi gabinet, rozmowa o ząbkach, może „przewiezie” na fotelu, zajrzy lusterkiem do buzi, odpowie na pytania, da nagrodę. Czasem w przypadku mocno bojących się dzieci, wskazanych jest kilka tego typu wizyt w pewnych odstępach czasu, zanim przystąpi się do właściwego leczenia.

Zachęcaj swoją pociechę na różne sposoby – od udzielenia pochwał – po nagrody materialne i niematerialne. Pamiętaj też, aby dotrzymywać słowa.

Mów prawdę (oczywiście w sposób łagodny i przystępny dla dziecka). Jeżeli coś wiesz- powiedz, gdy maluch Cię spyta. Gdy nie jesteś pewien – odpowiedz, że np. nie wiesz, ale zapytasz o to. Gdy coś może być nieprzyjemne, np. zastrzyk – uprzedź o tym w łagodny sposób, np: poczujesz teraz ukłucie tak, jakby ugryzła Cię muszka. Pamiętaj że jeśli będziesz malucha oszukiwać – np. powiesz że „pani tylko będzie oglądać” gdy wiesz że trzeba usunąć ząbek to dziecko Ci więcej nie uwierzy, lub „przeniesie” ten brak zaufania na gabinet dentystyczny.

Staraj się, aby maluch nie miał robiony zabiegów „na siłę”. Sytuacja w której dziecko jest trzymane przez np. 3 osoby, a czwarta trzyma mu metalowy palec w buzi, potrafi zrazić do gabinetu na wiele lat, jeśli nie na całe życie. Nasz inna strona o strachu www.dentofobia.pl – znajdziesz tam więcej informacji – w tym też dla dorosłych i inne lęki poza stomatologicznymi.

Zarezerwuj wizytę